Ако је пандемија корона вируса донела нешто добро, онда је то што је утицала на Ђорђа Митровића (25), младића из Прокупља који од рођења болује од Артрогрипозе – ретке болести мишића и зглобова, да почне да пише и постане писац. Неустрашиви момак са југа Србије објавио је књигу “Дрвене лутке” и сада подстиче најмлађе школарце да крену његовим стопама и пријаве се на литерарни конкурс “Србија за све – инклузивно друштво”.
Када је опаки ковид 19 “покуцао” на врата његове куће Ђорђе ни слутио није да из све те опасности изродити његов нови, животни позив.
- Окидач за моје писање била је корона. Моја породица је оболела од тог вируса. Бака, мајка и отац су били у веома тешком стању и морали су да оду на болничко лечење. Тада сам у кући остао само са старијим братом који је повремено обилазио родитеље и баку. У тим тренуцима сам се први пут суочио са самоћом – наводи Ђорђе.
На срећу, те дане младић из Прокупља сада памти само по добром.
- Након победе над короном јер је моја породица успела да победи овај опаки вирус одлучио сам да напишем дневник “Дан када корона вирус улази у мој дом” где сам описао све своје емоције из дана у дан, али и мој поглед на све то – истиче Ђорђе.
Како каже, тај дневник се нашао на страницама готово свих писаних медија.
- Реакција људи је била предивна. Тада сам схватио да имам материјал за књигу и то је било окидач да кренем да се бавим писањем. Писање ми веома значи јер на тај начин могу да своју визију и емоције пренесем на читаоце. Притом и свој ум растерећујем писањем – наглашава Митровић.
Млади писац објавио је прошле године своју прву књигу “Дрвене лутке”.
- То је народски назив за моју болест Артрогрипозу. Желео сам да пренесем своје богато животно искуство, али и да упознам све са животом и свакодневницом особа са инвалидитетом. Такође, хтео сам и да мотивишем људе да изађу из зоне комфора и учине нешто за себе и своју околину – поручио је Ђорђе.
Наравно, за све што је постигао у животу најзахвалнији је својој породици.
- Подршка породице и околине је била велика и веома значајна за мој развој јер смо успели да од једног детета коме доктори нису давали шансе за живот до личности која живи и сања велике снове – истиче Ђорђе.
Како каже, његов живот је показатељ да Србија може бити инклузивно друштво.
-Нажалост, има и пуно примера да то није тако. Међутим, ту су особе са инвалидитетом где сврставам и себе које се баве активизмом и које уз помоћ Сектора за особе са инвалидитетом раде на освешћивању људи. Могу да кажем да су позитивне промене на том плану видљиве на сваком кораку – наводи Митровић.
Стварање инклузивног друштва почиње од најмањих ногу – инклузивном наставом.
- Инклузивна настава је јако битна јер је прилагођена особама са инвалидитетом које не осећају као одбачене већ као део заједнице. То је јако важно за одрастање – оцењује Митровић.
Због тога је млади писац из Прокупља промотер литерарног конкурса “Србија за све – инклузивно друштво, друштво без баријера и друштво једнаких” којег је 20. септембра за све ученике основне школе од првог до четвртог разреда расписало удружење “Буди свој” уз помоћ Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања – Сектор за заштиту особа са инвалидитетом.
-Велика ми је част и задовољство што могу као промотер конкурса да дам свој допринос. Посебно ме испуњава рад са децом. Јако је важно да се деца од малена упознају са особама са инвалидитетом и разумеју да различитости не постоје већ да смо сви другови И другарице иако имамо другачије потребе. На свом примеру знам да ће деца то прихватити без одступања и дискриминације – закључује Митровић.
Конкурс чији је промотер Митровић отворен је до 1. новембра до када један аутор може да достави једну песму или једну кратку причу на задату тему „Србија за све – инклузивно друштво, друштво без баријера и друштво једнаких“.
-На основу одлуке жирија који ће вредновати радове, биће додељене три награде, и то: прва награда лаптоп рачунар, друга награда таблет и трећа награда паметни сат. Школа која буде имала највише пријављених учесника добиће књиге као награду. Детаљне пропозиције конкурса доступне су на сајту www.pisemosrcem.com путем ког ће се пријаве и подносити – објашњава Митровић.